Opis
Uridin monofosfat:
- Sudjeluje u sintezi nukleinskih kiselina;
- Sudjeluje u izgradnji staničnih membrana;
- Izrađuje dendrite, koji podržavaju sinaptičku funkciju;
- Izrađuje dendrite, koji podržavaju sinaptičku funkciju;
Folna kiselina
- Folna kiselina, koja se naziva i vitamin B9, jedan je od najvažnijih vitamina za zdravlje.
- Sudjeluje u velikom broju enzima.
- Sudjeluje u sintezi DNK i RNK.
- Sudjeluje u sintezi DNK i RNK.
- Utječe na aktivnost gena u živčanim stanicama i pomaže u regulaciji gena uključenih u regeneraciju.
Vitamin B12
Za proizvodnju mijelina je potreban vitamin B12, odnosno kobalamin. Ukočenost, i gubitak osjeta u udovima – to je samo dio svih simptoma periferne neuropatije zbog nedostatka vitamina B12. Statistički podaci pokazuju da između 5 % i 20 % odrasle populacije ima nedostatak vitamina B12, a do 40 % ima nisku razinu vitamina B12 u plazmi.
Vitamin B6
Vitamin B6 važan je za metabolizam aminokiselina, glukoze i masti. U odraslih osoba neuropatija, koja nastaje kao posljedica nedostatka vitamina B6, započinje s ili gorućom bolju u stopalima, koja se potom uspinje i utječe na stopala i ruke. Iako je vitamin B6 prisutan u mnogim namirnicama, njihovo kuhanje dovodi do gubitka vitamina do 70 %. S druge strane, ljudi nisu u mogućnosti sintetizirati B6, pa je unos iz vanjskih izvora neophodan.
Vitamin B1
Tiamin (vitamin B1) je vitamin, topiv u vodi i prisutan je u većini biljnih i životinjskih tkiva. Važan je za stanično disanje, proizvodnju neurotransmitera (glutamata i kiseline) i za održavanje mijelinske ovojnice. Manjak tiamina dovodi do neuropatije, poznate kao beri-beri, i prvi je opisani sindrom nedostatka vitamina kod ljudi. Umor, razdražljivost i grčevi mišića mogu se pojaviti u danima do tjednima kao rezultat prehrambenog nedostatka. Klinička slika nedostatka vitamina B1 započinje gubitkom osjetila, gorućom bolju, mišićnom slabošću u nogama i stopalima.
Vitamin B3
Vitamin B3, poznat i kao niacin ili nikotinska kiselina, važan je za metabolizam ugljikohidrata, masti i proteina, kao i za stanično signala i obnavljanje DNK u stanici. Manjak niacina u hrani može uzrokovati mučninu, kožne i oralne lezije, anemiju, glavobolju i umor.
Magnezij (Mg)
Sudjeluje u preko 300 različitih enzimskih sustava i na taj način regulira različite procese u ljudskom tijelu, jedan od kojih je. Studije pokazuju da je prosječni unos magnezija preko hrane relativno nizak, dostižući samo 30 do 50 % preporučenoga dnevnoga unosa. Klinička studija, provedena na pacijentima s kroničnom boli u donjem dijelu leđa, pokazala je značajno smanjenje boli i poboljšanu pokretljivost kod pacijenata, koji su primali magnezij.